Dokuz Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Uşak Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Kaya 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle yazı olarak bir basın açıklaması yayınladı. Kaya açıklamasında İnsan ve toplum sağlığının en önemli düşmanının sigara olduğunu, gelişmiş ülkelerde tüketim azalırken az gelişmiş ve yoksul ülkelerde hızla arttığına dikkat çekti.

Dokuz Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
09 Şubat 2017 Perşembe 01:05

Çok yaygın bir bağımlılık çeşidi olan tütün kullanımının, tütün dumanında bulunan zararlı maddeler nedeniyle dünyanın ve ülkemizin en önemli  halk sağlığı sorunları arasında yer aldığını ifade eden Uşak Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Kaya, 9  Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yayınladığı basın açıklasında şunları kaydetti.

Sigarada 4000'den fazla toksik madde bulunmaktadır. Karbon monoksit, nikotin ve katran bilinen en tehlikeli maddelerden birkaçıdır.
Dünya Sağlık Örgütü sigara içmeyi bir bağımlılık olarak sınıflandırmıştır. Sigaranın filtreli, light vb. isimlerde tüketime sunulmaları zararlı etkilerini azaltmaz. Bunlar sadece satış stratejisidir. Sigara bu zararlı etkisini sadece içen kişide değil, sigara dumanına maruz kalan ve pasif içici olarak tanımlanan kişiler üzerinde de gösterir.
Sigaranın zararları konusunda çok çarpıcı istatistiksel rakamlar verilmektedir. Sigara bilinen en önemli ve kesin olarak kansere neden olan bir ajandır.
Sigara tüm kanser türlerinin %30'unun ve akciğer ve gırtlak kanserlerinin ise %80-95'inin sebebidir. 100 bin kişili nüfusta hiç sigara içmeyenlerin kansere yakalanma oranı % 3-4 iken, günde 1 paket sigara içenlerde % 143, günde 2 paket ya da daha fazla içenlerde % 217 olduğu bildirilmektedir.
 
Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre dünyada en çok rastlanan ve en çok ölüme neden olan akciğer kanseridir. Son 40 yılda akciğer kanseri % 250 oranında artış göstermiştir.
Sigara diğer organ kanserlerinde de önemli bir etkendir. Üst solunum yolu (Larinks, farenks) organ kanserlerinin % 80-90 'ından sigara sorumludur.
Sigara , mide ve karaciğer kanserlerinin yanında erkekte prostat, kadında meme ve rahim kanseri oluşumunda da sorumlu tutulmaktadır. Kısacası kanserden ölümlerin üçte birinin sebebi; sigaradır.
Sigara; kronik tıkayıcı akciğer hastalığı (KOAH), kronik bronşit, amfizem gibi hastalıkların %80'inden sorumludur.
İnsan ve toplum sağlığının en önemli düşmanı sigaradır. Sigaranın neden olduğu hastalıklar nedeni ile;
  • Dünyada her 8 saniyede 1 kişi, her gün 11 bin kişi, yılda  4 milyon kişi ölmektedir.
  • Ülkemizde de yılda 100 bin kişi sigara yüzünden ölmektedir. Önlem alınmaz ise 2030 yılında 250 bin insanımızın öleceği öngörülmektedir.
  • Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları vb. gibi tüm ölümlerin 5 katı daha fazladır.
  • Ülkemizde yaklaşık 24 milyon kişi sigara içmektedir. Sigara satın almak için harcanan para yıllık 15 milyar dolardır. Sigaranın neden olduğu hastalıkların tedavisi ve vergi kayıpları da eklenince sigaranın ülkemize toplam yıllık maliyeti 50 milyar dolardır.
  • Bebek ölümlerine, yangınlara  çevre kirliliğine neden olmaktadır.
  • Sigara İşgücü kaybına neden olmaktadır.
  • Dünyada sigara kağıdında kullanılmak üzere her yıl 4 milyon ağaç kesilmektedir.

"YOLSUL ÜLKELERDE  SİGARA TÜKETİMİ HIZLA ARTIYOR"

Gelişmiş ülkelerde sigara ve tütün ürünleri tüketiminin azalırken, yoksul ülkelerde ise hızla arttığına dikkat çeken Dr. Hasan Kaya açıklamasına şöyle devam etti.
Sigara bağımlılarına en iyi tedavi ve desteğin verildiği merkezler, sigarayı bırakma poliklinikleridir.
İlimiz de  Halk Sağlığı Müdürlüğü  ve Uşak Devlet Hastanesi bünyesinde  “Sigarayı Bırakma Polikliniği” oluşturulmuş haftanın 5 günü hizmet vermektedir. 2016 yılında 2254 vatandaşımız bu polikliniklerden hizmet almıştır. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız 171 sigara bırakma hattına müracaat edebilirler. Ayrıca 2016 yılında ilimiz genelinde Tütün ve tütün ürünlerinin zararlarını önlemek maksadıyla toplam 10772 denetim yapılmış bu denetimler sonucunda sigara ihlali yapan toplam 137 işletmeye  Valilik Makamı tarafından toplam 382.697 Türk Lirası idari para cezası ve 6 işletmeye de geçici süreli idari kapatma cezası uygulanmıştır. Tüm halkımızı sigara ihlali konusunda duyarlı olmalarını ve 155 polis ve 184 sabim hattına ihbarda bulunmalarını bekliyoruz.

Sağlıklı Nesiller ve Sağlıklı Toplum için hep birlikte tütün ve tütün ürünleriyle mücadele edelim.     

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.