Sanayide Özel Sektör Devri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP başkanlığına seçilmesinin ardından başta ekonomide olmak üzere başlattığı seferberlik kapsamında sanayi işletmeleri büyük oranda özel sektör çabalarıyla büyüyecek.

Sanayide Özel Sektör Devri
03 Temmuz 2017 Pazartesi 23:40

Zaman zaman gündeme gelen yerli araba üretimi konusu da bu kapsamda ele alınacak konulardan birisi olarak karşımızda durmaktadır. Erdoğan, TOBB toplantısında yerli araba üretimi için bir babayiğit yok ise bu işi bırakalım şeklinde sitemvari bir konuşma gerçekleştirmişti. Bunun üzerine çalışmalara başlayan TOBB sene sonuna kadar bir babayiğit çıkarmayı hedefliyor.

%51’i Özel Olacak

Bulunan babayiğide devlet de gerekli destekleri sağlayacak. Ancak yapılan faaliyet içerisinde payın %51’i özel sektöre ait olacak. Bu kural sadece araba üretiminde değil aynı zamanda diğer sanayi işlerinde de geçerli olacak. Bu sayede devletin piyasadaki etkin rolü azaltılmış olacak.

Önümüzdeki dönem içerisinde sanayi siteleri şehrin dışına çıkarılacak. Böylelikle hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunabilmeleri temin edilecek. Taşınma işlemleri için ise kredi imkanları da sunulacak. İlk etapta bu 135 sanayi sitesi arasından 10 tanesinin taşınması amaçlanmakta. Ardından ise geri kalanlar peyderpey bir şekilde taşınacak.

Teknokentlere Özel Önem

Sanayi ve bilimin ilerlemesi ve yerli üretimin gerçekleşmesi için önemli olan konulardan birisi de araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları olmaktadır. Bunun başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği mekanlar olan teknokentlerin bu sebeple sayılarının artırılması hedeflenmektedir.

Mevcut halde ülkemizde toplam 54 adet teknokent bulunurken bunların sayısının 64’e çıkarılması planlanmakta. Bu sayede yeni iş alanları açılacak ve istihdam artırılacak iken aynı zamanda üretimin artırılabilmesi için de katkıda bulunulmuş olacak. Sıkıntılı dönemler geçiren ülkemizin bu sayede yeni buhranlar yaşamadan kendi ayakları üzerinde durabilmesi mümkün olabilecektir. Ayrıca diğer ülkelere de teknoloji ihraç eden bir konuma gelmemiz söz konusu olacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.